Foto: Christer Norin, ALN

Bollnäs 16 mars

G.G.Qurre en stark vinnare efter ett tufft lopp utvändigt ledaren.


G.G.Qurre (e. Månprinsen Am) avslutade fjolåret med starka insatser i tuff V75-konkurrens som trea och fyra. Han började också året med en V75-start och han kom till start efter en fin placering, tvåa, på Östersund. Nu var han en vinnare och han gjorde det på ett rejält sätt för Marcus Lilius. G.G.Qurre hamnade utvändigt ledaren och där tog Marcus en så kallad lugn dödens. Varvet kvar blev det körning där G.G.Qurre försvarade sig mycket bra och mitt på upploppet hade han skaffat sig greppet i en tät slutstrid. Segertid 25,9/2140 meter och 50.000 kronor. Tomas Karlsson är tränare och ägare tillsammans med Katarina Ek. Ida Strömbäck är skötare och Per-Erik Larsson är uppfödare. Loppet var ett försök i DubbelCupen med final på Bollnäs 5 april.

Han svarade för en jättebra prestation. Starkt att hålla undan för smygkörda konkurrenter. Jag ville inte ha dödens men när Olles häst (Mino Tabac) galopperade blev det utvändigt trots allt. I sista sväng hade jag mycket att åka med och han kämpade storartat”, sade Marcus.

G.G.Qurre är sjunde avkomman till Finnbo Mona som lämnat flera fina G.G.-hästar med G.G.Ojjdo i topp med 987.000 kronor. På mödernet återfinns sedan Finnbo Berit, Svanvy, Svantindra (uppfödare Arne Simonsson) som lämnade Gävletravets genom tiderna bästa kallblod Verner (4,4 miljoner). Längre bak finns Svanvi och Elsy som i sin tur lämnade Solels, född 1956, som den 30 juli 1967 var första Svenskfödda kallblod att trava under den magiska gränsen 1.30 med voltstart. Solels/Gunnar Wallberg travade 29,4/1700 meter.

J-E GUSTAFSSON

Publicerad söndag 16 mars 2025. info@gavle.travsport.se